Teraz jest 20 kwi 2014, o 20:17

Strefa czasowa: UTC + 1

Regulamin działu

To miejsce NIE SŁUŻY DO REKLAMY żłobków, przedszkoli, kursów językowych, kółek zainteresowań, oferty niań itp. Użytkownik logujący się tylko po to, by zamieścić swoją ofertę będzie banowany a jego posty usuwane. Reklama na forum jest możliwa, ale odpłatnie. Po szczegóły zwracamy się do admina: kruszyzna@dzieciowo.pl

Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 mar 2011, o 21:31 
Stoi w progu

Hej Dziewczyny, zalogowałam się na forum bo poszukuję informacji dotyczącej przedszkoli Montessori w Warszawie. Chciałabym wysłac dziecko do tego typu przedszkola, jednak nie wiem, które jest warte polecenia... Co sądzicie o metodzie, czy w ogóle macie dzieci w tego typu placówkach? Jesteście zadowoleni? Jakie są Wasze opinie... Dzięki ;)

PostNapisane: 28 mar 2011, o 07:02 
Mieszka tu i szlus

Jam tylko jedno pytanie: Co to jest? :shock:

PostNapisane: 28 mar 2011, o 11:42 
Stały bywalec

troszkę koloryzujesz QLfonie...
to, że Montessori to nie znaczy, że można robić, co się chce i jak się chce... główna zasada: Pomóż mi to zrobić samemu :) i jedna główna granica: poszanowanie siebie i drugiego człowieka. Myślę, że wydalanie na dywan nie mieści się w ramach norm moralnych i kłóci się z głównymi zasadami Montessori...
A poza tym dzieci uczą się samodzielności bardzo szybko i od siebie wzajemnie. Ważna jest higiena i nauka higieny (więc znów sranie na dywan odpada...). Starsze dzieci uczą młodsze, a same uczą się odpowiedzialności i opiekuńczości. Dużą wagę przywiązuje się także do ciszy i uspokajania. Chodzi po prostu o to, że nie podsuwamy i nie narzucamy dzieciom gotowych rozwiązań, że każde musi robić tak samo i jak wszyscy biegają w prawo, to wszyscy bez wyjątku (jak w przedszkolach w Japonii...)! ;)

PostNapisane: 28 mar 2011, o 14:00 
Mieszka tu i szlus

Qlfon, wydaje mi się, że wydalanie na dywan przy stadzie innych dzieci w pewnym wieku (na etapie kiedy pielucha definitywne już niepotrzebna czyli trzeci rok życia) musi być niemałym stresem ;) a młodsze pewnie w pieluchach latają;)

Obrazek
Obrazek

PostNapisane: 29 mar 2011, o 11:35 
Stoi w progu

Haha QLfon dobre skojarzenie .. No ale faktycznie trochę przykoloryzowana wizja Montessori. Zgadzam się z meegumi. Dzieci uczą się w grupach samodzielności i pomagania innym, młodszym bądź starszym - bo grupy są mieszane wiekowo. Czują się za siebie odpowiedzialne. I to, że każde może robić co innego nie znaczy, że mogą walić kupę na dywan;) Poza tym na 20-osobową grupę dzieciaczków przypada 2 opiekunów, więc mogą sobie pozwolić na indywidaulne podejście do dzieciaczków. Znacie tego typu przedszkola w Warszawie?

PostNapisane: 29 mar 2011, o 19:20 
Stały bywalec

Niestety ja jestem z Wrocławia i we Wrocławiu nie ma jeszcze żadnego przedszkola Montessori ;( (chociaż może :) bo luka w sam raz dla mnie do wypełnienia ;) )
Zwróć przede wszystkim uwagę na to, czy jest to prawdziwe przedszkole Montessori, czy tylko na zasadach lub posługujące się tą metodą, bo to dwa światy są...
Prawdziwe Montessoriańskie przedszkola są bardzo nieliczne (w Warszawie jest jakieś prawdziwe na pewno), bo wyposażenie jest bardzo drogie.

PostNapisane: 29 mar 2011, o 20:07 
Administrator

meegumi napisał(a):
Niestety ja jestem z Wrocławia

Ty też? Ale numer :)

Cytuj:
Prawdziwe Montessoriańskie przedszkola są bardzo nieliczne (w Warszawie jest jakieś prawdziwe na pewno), bo wyposażenie jest bardzo drogie.

To prawda. Między innymi dlatego, że zabawki są wyłącznie drewniane. Poza tym musi być odpowiednia przestrzeń, a samo przedszkole, żeby mogło być uznane za Montessori, musi spełnić rygorystyczne wymagania.

Jeśli chodzi o metodę, wiem mało, ale znam osobę zachwyconą nią i chcącą założyć takie przedszkole we Wrocku (albo przynajmniej tak się odgrażała). W tej metodzie chodzi też o poszanowanie, hmm, jak to ująć... przestrzeni każdego człowieka, o właśnie. Rzecz w tym, że każdy z nas ma taką przestrzeń, przekroczenie której odbieramy jako nadmierne zbliżenie. Komuś np. przeszkadza, że rozmówca dotyka go podczas rozmowy. A innemu to zwisa. Rozumiecie, o co mi biega, no nie? No i w tej metodzie dywaniki temu służą. Każde dziecko ma swój dywanik i to jest jego prywatne terytorium.
Wady - brakuje zespołowości. Rozwijanie indywidualizmu jest fajne, ale Polacy generalnie nie umieją pracować w zespole, bo się tego u nas nie uczy. I ta metoda też tego nie robi.

Obrazek
Obrazek

PostNapisane: 30 mar 2011, o 10:32 
Stały bywalec

Kurde głupio to zabrzmiało, jak teraz przeczytałam... : Niestety jestem z Wrocławia...
W ogóle mi nie o to chodziło, bo jestem Wrocławianką pełną gębą i cholernie się cieszę, że jestem z Wrocławia :) Mam głęboko zakorzeniony lokalny patriotyzm (jak zauważyli znajomi ze stolicy) i wychwalam to miasto pod niebiosa! Nie mogłam trafić lepiej :)
Tak więc: Na szczęście jestem z Wrocławia :) i tego się będę trzymać :lol:

PostNapisane: 30 mar 2011, o 22:39 
Stoi w progu

A to mnie zaskoczyłyście, że jest jakaś różnica i żeby sprawdzić czy jest to przedszkole wyznające zasady czy prawdziwe montessoriańskie. Słyszałam w Warszawie o Mądrych Główkach, reklamują się jako przedszkole montessori, co prawda nie wiem czy zabawki mają drewniane;) ale pewnie zerknę na to podczas wizyty. Na co jeszcze powinnam wg Was zwrócić uwagę?

PostNapisane: 31 mar 2011, o 19:12 
Stały bywalec

wpełzłam na stronkę tego przedszkola i wygląda na to, że jest prawdziwe :) po pomocach naukowych widać, że montessoriańskie (te wieże i ciężarki chociażby) no i nawet to kółko (w zasadzie elipsa jakaś(, co jest na dywanie namalowana, to z Montessori pochodzi. Powinni mieć na pewno jakiś certyfikat czy coś w tym stylu, że są prawdziwie montessoriańscy, a nie tylko się tak reklamują. Zapytaj w razie czego o lekcje ciszy i ciekawe, czy będą wiedzieć o co chodzi ;) Bo w pedagogice Montessori bardzo dużą wagę przykłada się właśnie do wyciszania i nauki ciszy...

PostNapisane: 31 mar 2011, o 19:28 
Stoi w progu

Dzięki bardzo za informacje o Mądrych Główkach. Ale powiedz mi co to są te lekcje ciszy? Dzieciaki uczą się spędzać czas po cichu? Bo nie bardzo rozumiem, ale dziękuję za radę. Jak tylko będę w przedszkolu to zapytam się również o certyfikaty Montessori oraz tę lekcje... :) a zabawki faktycznie trochę inne niż w tradycyjnym przedszkolu

PostNapisane: 31 mar 2011, o 22:35 
Stały bywalec

tu Ci wrzucę dwa linki, gdzie całkiem fajnie opisują Montessori i te lekcje:

http://web.pertus.com.pl/~sub0/lekcje.htm

http://www.sod.ids.czest.pl/publikacje/l580/a580.pdf

właśnie do tych lekcji wykorzystuje się tą namalowaną na dywanie elipsę ;)

PostNapisane: 7 kwi 2011, o 21:34 
Stoi w progu

Fajnie, dzięki za linki:) Bardzo fajne te zabawy, można je nawet wykorzystywać do zabawy w domu. Ja się chyba zdecyduje na Mądre Główki wiecie? Przekonaliście mnie do wybory, tymi ciekawymi lekcjami. Dzieciaki na serio się rozwijają inaczej w takim przedszkolu. A ktoś z forumowiczów ma tam może dziecię swoje??

Strefa czasowa: UTC + 1